دسته‌بندی نشده

تاب برداشتن دیسک ترمز

تاب برداشتن دیسک ترمز

تاب برداشتن دیسک ترمز از دلایل مهم لرزش‌های، شدید خودرو در زمان ترمز گرفتن به شمار می آید. احتمالان برای شما هم پیش آمده است که هنگام، رانندگی لرزش خودرو رو احساس کنید. هنگامی که ترمز می‌گیرید صدای بسیار بلندی مانند زوزه یا جیرجیر، کردن چرخ به گوش شما می‌شنوید. که مرتبط به خراب شدن دیسک ترمز به خصوص؛ در قسمت چرخ‌های جلویی خودرو است.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با علت تاب برداشتن دیسک، دلایل آن، شیوه جلوگیری از آن و… نیز آشنا کنیم. ادامه مقاله رو همراه ما باشید.

تاب برداشتن دیسک ترمز

دیسک ترمز یکی از مهمترین بخش سیستم‌های ترمز است که؛ سرعت وسیله نقلیه را کاهش میدهد. این قطعه برای کاهش سرعت اتومبیل با لنت‌ها درگیر شده و از، ادامه حرکت چرخ‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

دیسک ترمزهم مانند لنت ترمز برای توقف خودرو نیز، نقش بسیار مهمی دارد. به گونه‌ایی که اگر کمترین مشکلی برای، دیسک ترمز ایجاد شود راننده‌ها مشکلات زیادی برای رانندگی پیدا خواهند کرد.

شما میتوانید در مورد تفاوت دیسک ترمز ایرانی و خارجی بیشتر بدانید.

مرسوم ترین دلایل تاب برداشتن دیسک خودرو

خب همانگونه که به شما اشاره کردیم زمانی که دیسک خودرو تاب برمیدارد؛ شروع ایجاد لرزش کرده و همین اتفاق با صدا زیادی همراه است. ازعلل تاب برداشتن خودرو میتوان به، ترمز گرفتن مدام توسط راننده‌ها نیز اشاره نمود.تاب برداشتن دیسک ترمز

خطراتی که برای دیسک ایجاد می‌شود

که اگر این کار به صورت مداوم ادامه پیدا کند، میتواند باعث گرم شدن دیسک خودرو تا جایی که دیسک نیز دچار سرخ شدگی می‌شود.

در این زمان اگر دیسک به سرعت خنک شود میتواند منجرب به، تاب برداشتن شود. که دیگر ترمز کارایی روزهای اول خود را نخواهد داشت و هم؛ باعث ایجاد صدا اضافی و هم در زمان ترمزگیری دچار لرزش خواهد شد.

در همچنین مواقعی پدال ترمز به طوری کار میکند که گمان میرود، در آن هوا وجود داشته و پدال به طور مرتب زیر پای شما، به لغزش در می‌آید. بالا و پایین رفتن پدال تکان‌های خیلی قوی ایجاد میکند و باعث می‌شود که؛ به راحتی ترمز گیری انجام نشود.

جلوگیری از تاب برداشتن دیسک ترمز

زمانی که با خودرو زیاد رانندگی میکنیم به صورت طبیعی؛ از ترمز زیاد استفاده کرده و لنت ها با سرعت بسیار زیادی رو به فرسوده شدن میروند. در زمانی که از خودرو استفاده معمولی یا در حد متوسط داشته باشیم، توصیه می‌شود که حداقل سالی یک بار دیسک و لنت ترمزهای ماشین رو بررسی نماییم.

بنابراین بهتر است که شما از برندهای معتبر وبا استاندارد بالا، دیسک و لنت ترمز خود را خریداری فرمایید.

چون استفاده از لنت‌های بی کیفیت و نامرغوب باعث ایجاد هزینه‌های اضافی، برای شما صاحبین خودرو خواهد شد. شرکت‌ها و برندهای مختلفی در زمینه تولید دیسک و لنت فعالیت دارند که، شما میتوانید برای خرید لنت و ترمز نیز روی اینجا کلیک نمایید.

در ادامه شما را با راه کارهایی که از، تاب برداشتن دیسک ترمز جلوگیری و طول‌عمر آن را افزایش دهیم آشنا خواهیم نمود.

حرکت سپر به سپر خودروی جلویی

این را در نظر داشته باشید که نباید چسبیده به، سپر خودرو جلویی خود حرکت داشته باشید. و باید در موقع حرکت با خودرو؛ جلویی فاصله ایمنی با آن را حفظ نمایید. به خاطر این که نتها باعث ایجاد گرما و اصطحکاک می‌شود، بلکه فرسایش را کاهش خواهد داد. پس به دیسک‌ها و لنت‌ها صدمه بسیار زیادی وارد خواهد شد.تاب برداشتن دیسک ترمز

رانندگی در حین عصابانیت

زمانی که شما در حین عصابانیت رانندگی نمایید، و آرامش نداشته باشید ممکن است به موقع ترمزگیری نکرده و احتمال تصادف نیز داشته باشید. همین کار باعث نابود شدن دیسک ترمز و تاب برداشتن، آن را به دنبال خواهد داشت.

ترمزهای شدید

زمانی که حرارت دیسک های ترمز بالا است از، ترمز گرفتن شدید خودداری نمایید. و تا جایی که میتوانید سرعت خودرو خود را به، زیر 20 کیلومتر در ساعت کاهش دهید. و بعد اقدام به ترمز گرفتن نمایید.

عبور از جاهای پر آب

از دیگر راحل‌ها برای مراقب از دیسک ترمز این که اگر به صورت پشت سرهم از ترمز استفاده می‌کنید. در حین رانندگی از مکان‌ها و چاله‌های پر آب عبور نکنید. چون مقدار زیادی آب روی دیسک جمع می‌شود و باعث تاب برادشتن دیسک می‌شود.

استفاده از لنت های باکیفیت

از لنت‌های باکیفیت و شرکتی استفاده نمایید. زیرا که لنت‌های تقلبی و نامرغوب باعث خورندگی سطح دیسک خواهد شد. و برای اینکه دچار تاب آوری و لرزش خودرو نشوید از لنت‌های باکیفیت استفاده نموده و نسبت به، تعویض به موقع آن اقدام کنید. چون در صورت اقدام نکردن به موقع منجرب به؛ لبه زدن دیسک و پله شدن میشود.تاب برداشتن دیسک ترمز

آب روی دیسک داغ

زمانی که خواسیتد خودرو خود را بشویید ویا به کارواش ببرید اول از؛ دمای موتور مطمئن شده و سپس خودرو رو شستوشو دهید. بعضا مشاهده شده که افرادی از این نکات ساده اطلاعی نداشته اند و زمانی که، دمای موتور خودرو بالا بوده ماشین رو به کارواش برده و روی دیسک ترمز آن آب ریخته‌اند. که منجرب به تاب برداشتن دیسک ترمز و کاسه‌های چرخ عقب شده است.

تهیه لنت ترمز مرغوب

شما میتوانید برای خرید لنت به بازار رفته و از بازار هر نوع لنتی رو تهیه نمایید. اما اگر به دنبال خرید یک دیسک و لنت با کیفیت هستید؛ میتوانید به فروشگاه ما مراجعه کرده و از لنت‌های باکیفیت و با قیمت مناسب ما خرید خود را انجام دهید.

لنت‌های فروشگاه اتولنتی علاوه براینکه کارایی بسیار بالایی دارند، منجرب به خرابی دیسک ویا روتور نمی‌شود و ما لنت و دیسک‌های سفارشی، شما را به سراسر نقاط ایران ارسال خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر و اقدام به خرید به فروشگاه اوتولنتی مراجعه نمایید.

شما همچنین میتوانید ما را در اینجا دنبال کنید.

دوستان عزیز خیلی ممنون که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. لطفا نظرها و پیشنهادهای خود را در قسمت کامنت ها با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

منبع: صفحات وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *