لنت ترمز

دیسک ترمز تیبا

خرید دیسک ترمز تیبا

 

آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که دیسک ترمز فرسوده و آسیب دیده می تواند چه اثر مخرب و گاهی جبران ناپذیری به خودرو و سلامت شما وارد کند؟ شاید سوال شما این باشد که آیا زمان تعویض دیسک ترمز خودرو فرا رسیده است؟ آیا تنها چاره خرید جدید است؟ آیا الزاما باید در خرید دیسک ترمز تیبا، قطعات را جفتی خریداری کنید؟ و یا علائم خرابی دیسک ترمز چیست؟ و غیره. ما در این مقاله تلاش کرده ایم به تمامی سوالات شما پاسخ بدهیم.

چرا به خرید دیسک ترمز تیبا نیاز خواهید داشت؟

پیش از این که قادر باشیم پاسخ این سوال را در اختیارتان بگذاریم؛ باید روشن کنیم دیسک ترمز تیبا و یا هر خودرو دیگر چیست و چه نقشی در کارکرد خودرو دارد.خرید دیسک ترمز تیبا

دیسک ترمز چیست؟

ترمز دیسکی یکی از انواع سیستم های ترمز است.در این مدل، لنت های ترمز توسط پیستون قرار گرفته درون کالیپر به دیسک های ترمز نصب شده روی چرخ ها ی خودرو فشرده می شوند؛ نیروی اصطکاکی حاصل از این فرآیند موجب ایستادن خودرو خواهد شد. نیروی این فرآیند در سیستم ترمز دیسکی، توسط نیروی هیدرولیکی، مکانیکی، پنوماتیکی یا الکترو مغناطیسی تامین می گردد.

چرا دیسک ترمز فرسوده می شود؟

اصطکاکی که از فشرده شدن لنت ها بر دیسک در ترمز ایجاد می شود؛ انرژی جنبشی چرخ ها را به انرژی گرمایی تبدیل می کند.این انرژی گرمایی همان عاملی است که موجب فرسودگی قطعات سیستم ترمز خواهد شد.حتی اگر دیسک های ترمز از کامپوزیت های کربنی یا سرامیکی ساخته شده باشند.خرید دیسک ترمز تیبا

دیسک ترمز چگونه عمل می‌کند؟

حال کمی بر خود دیسک ترمز  متمرکز شده و جزئیات بیشتری از این قطعه خواهیم گفت.دیسک ترمز تیبا هم مانند هر خودروی دیگر، صفحه آهنی با ضخامت کم است.این صفحات بین چرخ و بلبرینگ قرار گرفته اند.در بیشتر ماشین‌های جدید از جمله تیبا ،روی هر چرخ یک دیسک ترمز تعبیه شده است. در حالی که در گذشته فقط  دو دیسک روی  چرخ عقب قرار می گرفت.

آیا به دنبال خرید دیسک ترمز تیبا هستید؟

 

دیسک ترمز نقش مهمی در سیستم ترمز دارد.پیش از این هم ذکر کردیم که اصطکاکی که در نهایت موجب توقف خودرو می گردد حاصل فشرده شدن دیسک و لنت است.چنانچه به دلیل فرسودگی، دیسک ترمز نازک و یا کج بشود؛ یا عملکرد مورد نیاز را نداشته باشد؛ قادر به ترمز گرفتن موثر نخواهید بود.بنابر این بسیار حیاتی است که در زمان مناسب نسبت به تعویض دیسک ترمز فرسوده یا آسیب دیده اقدام کنید..

تعویض و یا خرید دیسک ترمز تیبا؟

شاید از توضیحات ما تا به اینجا متوجه شده باشید که تعویض دیسک ترمز بدون خرید قطعه جدید و سالم امکان پذیر نخواهد بود.زیرا دیسک ترمز قطعه ای نیست که قابلیت تعمیر داشته باشد.

عملکرد سیستم ترمز

نداشتن حساسیت نسبت به زمان مناسب برای  تعویض لنت ترمز می تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. حتی در صورتی که حادثه ای رخ ندهد، باعث آسیب و خرابی سایر اجزای خودرو خواهد شد. در سیستم ترمز، لنت ها وظیفه اساسی بر دوش دارند. وقتی شما پدال ترمز را فشار می دهید لنت به دیسک چرخ و کاسه چرخ کاملا چسبیده، با کم کردن سرعت چرخش چرخ های خودرو (شتاب منفی) و در نهایت توقف کامل وسیله نقلیه شما می شود.خرید دیسک ترمز تیبا

نحوه تعویض دیسک ترمز تیبا

در مورد تعویض دیسک ترمز تیبا لازم است بدانید که دیسک‌ها باید جفتی تعویض شوند. برای مثال چنانچه قصد تعویض دیسک جلو را دارید باید دیسک‌های جفت چرخ جلو عوض شود؛ که البته تعویض لنت ها نیزهمزمان صورت بگیرد بهتر است.

مراحل تعویض:

ضخامت دیسک ترمز تیبا اندازه گیری می شود.البته مجددا ذکر می کنیم که روی هرچرخ تیبا یک دیسک قرار دارد.

دیسک‌ها و لنت‌ها را از روی چرخ جدا می شود.

دیسک و لنت جدید را در جای خود نصب می کنیم.

ایمنی ترمز ها را چک کرده و از آن اطمینان حاصل می کنیم.

در نهایت با تست رانندگی انجام دقیق فرآیند تعویض و ایمنی کامل سیستم ترمز تایید خواهد شد.

چگونه بفهمیم دیسک ترمز نیاز به تعویض دارد؟

فشار زیادی که بر دیسک های ترمز وارد می گردد، مهم ترین عامل در عمر مفید دیسک ها است.اما در نهایت بر اساس اینکه چه زمان متوجه سایش و یا عدم سلامت کارکرد لنت ترمز تیبای خود بشوید؛ و چقدر سریع  نسبت به تعویض آن ها اقدام خواهید کرد  عمر مفید دیسک ترمز شما تعیین می شود.زیرا فرسودگی لنت های ترمز می تواند به سلامت دیسک های ترمز خودرو نیز اثر بگذارد.

مدت استفاده از لنت خودرو

به این سوال نمی توان هیچ گونه جواب استانداردی داد. اما بسیاری از تولید کنندگان ماشین تخمین می زنند که لنت ترمز می تواند ۲۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر دوام داشته باشد. بیشتر دارندگان ماشین لنت ترمز خود را بعد از ۴۰ هزار کیلومتر تعویض می کنند.البته غالبا نشانگرهایی در لنت های ترمز وجود دارد که سایش و فرسودگی را مشخص خواهند کرد.در نتیجه تشخیص این امر چندان دشوار نیست.فقط کافی است نشانگر های لنت را روی دیسک بکشید؛ چنانچه صدایی شبیه جیر جیر به گوشتان خورد به معنای افت کارکرد لنت های ترمز شماست.

چنانچه زمان استاندارد تعویض لنت ها به تعویق افتاده باشد؛ ترمز گرفتن شما با صدای شبیه جیر جیر همراه خواهد بود که در این صورت بایست لنت ها و دیسک ها را تعویض کنید.خرید دیسک ترمز تیبا

 

چه زمان خرید دیسک ترمزتیبا تنها راه حفظ ایمنی سرنشینان خودروی شماست؟

در این قسمت نشانه هایی را آورده ایم که در صورت مشاهده آن ها باید هر چه سریعتر نسبت به خرید دیسک ترمز تیبا اقدام کنید.

نشانه های از بین رفتگی دیسک ترمز
  •  وجود زنگ شدید روی دیسک
  • شیار روی دیسک
  • خط اندازی

هزینه تعویض و خرید دیسک ترمز تیبا

هزینه این فرآیند ممکن است از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان برای شما تمام شود.شاید بخواهید بدانید علت این تفاوت چشمگیر چیست؟ در پاسخ شما باید بگوییم؛ ممکن است فرسودگی لنت و دیسک شما به سایر قطعات خودروی شما نیز آسیب زده باشد.که در این صورت به ناچار نسبت به خرید و تعویض آن ها نیز اقدام کنید.بنابراین قبل از هر چیز پیشنهاد ما به شما این است که نسبت به وضعیت لنت و دیسک های خود و زمان استاندارد تعویض آن ها حساس باشید. بنابر این هزینه دقیق این فرآیند بستگی زیادی به شرایط سیستم ترمز شما دارد.البته دستمزد مکانیک هم قسمتی از این هزینه را تشکیل می دهد. اما برای آگاهی از هزینه خرید دیسک ترمز تیبا می توانید به اینجا مراجعه کنید.خرید دیسک ترمز تیبا

ما را در اینجا دنبال کنید.

منبع: صفحات وب

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *