لنت ترمز

نکات مهم در مورد لنت ترمز پراید

خرید لنت ترمز پراید

لنت ترمز یکی از اجزای بسیار مهم و حساس در سیستم ترمز خودرو است. امروزه به دلیل حساسیت بالا به قطعه فوق ایمنی با گرید A در استاندارد ماشین نام میبرند. به همین دلیل، با کیفیت بودن و کارایی خوب لنت ترمز، به همراه رانندگی ایمن در شرایط مختلف با حفظ جان سرنشینان خودرو رابطه مستقیم دارد. لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی خودرو و سیستم ترمز میباشد که بعد از مدت زمانی با توجه به مصرف و نوع رانندگی باید اقدام به تعویض لنت ترمز نمائیم.

لنت ترمز در دو مدل دیسکی و کفشکی یا همان (کاسه ای) تولید میشوند که جنس آنها بعضا ارگانیک و فلزی و نیمه فلزی و سرامیک میباشد. تشخیص و انتخاب درست لنت ترمز پراید تاثیر مستقیمی در کیفیت و امنیت رانندگی دارد. آیا تا به حال به این مورد فکر کرده اید که لنت ترمز معیوب میتواند چه خسارات سنگین و گاهی جبران ناپذیری به خودرو شما وارد کند. شاید سوال شما این باشد که آیا زمان تعویض لنت ترمز خودرو فرا رسیده است؟ یا علائم خرابی لنت ترمز چیست؟ و غیره. ما در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ داده ایم.

عملکرد لنت ترمز

قبل از خرید لنت ترمز پراید بهتر است با کارکرد آن در خودرو آشنا شویم. وظیفه اصلی لنت ترمز کند کردن یا توقف حرکت ماشین یا وسیله نقلیه (ماشین، کامیون، قطار، موتور سیکلت و غیره) است. لنت ترمز با استفاده از اصطکاک انرژی جنبشی وسیله نقلیه یا ماشین را به انرژی حرارتی تبدیل میکند. یک کالیپر ترمز معمولاً دارای دو لنت ترمز در داخل آن است که سطوح اصطکاک آنها رو به روتور است.

هنگامی که ترمزها به صورت هیدرولیکی اعمال میشوند، کالیپر دو لنت را با هم روی دیسک چرخان فشار میدهد تا خودرو یا ماشین را کند یا متوقف کند. کالیپر ترمز مانند دستی است که دیسک را فشار میدهد. هنگامی که لنت ترمز با دیسک تماس پیدا میکند، مقدار کمی از مواد اصطکاک (لایه انتقال) را به سطح دیسک منتقل میکند و آن را خاکستری مات میکند. لنت و دیسک ترمز سپس به یکدیگر میچسبند و اصطکاک را ایجاد میکنند که خودرو یا ماشین را متوقف یا کند میکند.

قیمت لنت ترمز پراید

صرفا قیمت لنت ترمز پراید را در نظر نگیرید و از نکات مهمی که در خرید لنت ترمز پراید باید دقت کنیم جنس و کیفیت مواد استفاده شده در لنت ترمز میباشد در گذشته برای تولید لنت ترمزها از موادی به نام آزبست استفاده میشد که با گذشت زمان و تغییرات تکنولوژی استاندارهایی با کمک به حفظ محیط زیست و عدم استفاده از آزبست به دلیل خطرناک بودن و سرطان زا بودن این مواد برای تولید لنت ترمز وضع شد که شرکتهای تولید کننده موظف به رعایت آنها بودند.

برای اطلاع از قیمت کلیک کنید: قیمت لنت ترمز پراید

قیمت لنت ترمز پراید

علائم هشدار لنت ترمز

اگر لنت ترمز خوردرو شما کم باشد یا فرسوده شود یکسری علایم دارد مانند:

 • سیستم هشدار خودرو
 • شنیدن سر و صدا مکرر
 • کم شدن بیش از حد روغن ترمز
 • بالا آمدن ترمز دستی (بیش از حد عادی)
 • اختلال در ترمز گیری
 • عدم کنترل ماشین د رهنگام پیچیدن
 • لرزش پدال ترمز

سیستم هشدار خودرو

در خودروهایی که دارای سیستم هشدار لنت ترمز میباشند خودرو بطور هوشمند کم بودن میزان لنت خودرو شما را تشخیص داده و چراغ هشدار لنت روی صفحه کیلومتر خودرو شما روشن میشود. چراغ هشدار لنت به دلایل مختلفی روشن میشود که البته سرنخ همه آنها در سیستم ترمز خودرو شماست. عمده ترین دلایل روشن شدن چراغ لنت ترمز موارد زیر میباشد:

 • لنت ترمز تمام شده است و زمان تعویض آن فرا رسیده است.
 • سیم لنت ترمز چرخ قطع شده است و سیگنال به ECU  خودرو فرستاده نمیشود.
 • مقدار روغن ترمز در سیستم و مخزن روغن ترمز کم شده است و احتمال نشتی روغن ترمز میباشد.
 • خراب بودن شاسی انتهای تفنگی ترمز دستی و یا بالا بودن ترمز دستی.

شنیدن سر و صدای مکرر

از جمله علائم دیگری که خبر از زمان تعویض لنت ترمز خودرو شما میدهد شنیدن سر و صداهای غیر عادی و سوت کشیدن های مکرر از ناحیه چرخ خودروی شما است. این علامت به شما هشدار میدهد لنت ترمز به پایان خود نزدیک است و اگر لنت ترمز را سریعتر تعویض نکنید باعث آسیب رسیدن به دیسک های چرخ خودرو شما میشود و گاهی مواقع باعث تصادف و خسارت های جانی و مالی فراوان میشود.

اگر در سیستم ترمز برخورد آهن با آهن را داشته باشیم یعنی لنت تمام شده و آهن لنت با دیسک تماس مستقیم دارد و نشان از این دارد که دیسک چرخ شما از حالت صاف و صیقلی خود خارج شده و روی دیسک خط انداخته است خط و خش ایجاد شده روی دیسک باعث میشود زمانی که شما لنت قدیمی را با لنت جدید جایگزین کردید لنت جدید خودرو شما نیز در مدت زمان خیلی کوتاهی به اتمام برسد. و حتی در زمان کارکرد سوت و جیغ بکشد که باعث آزار شما میشود.

بالا آمدن ترمز دستی (بیش از حد عادی)

علامت دیگری گه نشان میدهد زمان تعویض لنت ترمز عقب خودرو میباشد بالا آمدن ترمز دستی بیش از حالت عادی است که این مورد بطور کامل برای راننده قابل احساس میباشد. اگر پس از ریگلاژ این مورد برطرف نشد باید لنت بازدید و در صورت نیاز تعویض شود.

توصیه میشود برای تعمیر و نگهداری بهتر خودرو در زمینه سیستم ترمز بعد از پیمایش هر ۱۰ هزار کیلومتر یا ماهی یک بار سیستم ترمز توسط افراد متخصص مورد بازبینی قرار گیرد. در این سیستم اشکالاتی بروز میکند که تنها با باز کردن اجزا و بررسی دقیق آن قابل تشخیص است.

بالا آمدن ترمز دستی (بیش از حد عادی)

کم شدن بیش از حد روغن ترمز

زمانی که سطح مخزن روغن ترمز خودرو شما بیش از حد معمول پایین برود و در سیستم ترمز خودرو هم هیچگونه نشتی یافت نشود باید میزان لنت ها چک شود. چون جلو رفتن پیستون های ترمز در سیستم ترمز با پر شدن روغن ترمز در پشت پیستون همراه است و این امر باعث پایین رفتن سطح روغن ترمز در مخرن مربوطه خواهد شد.

نکته:

در بازدید از لنت ها دقت کنید که باید سایش لنت های دو طرف دیسک به یک میزان صورت گرفته باشد و اگر لنت یک طرف چرخ شما کاملاً صاف شده باشد و طرف دیگر همان چرخ سالم باقی مانده باشد. خبر از نقص در سیستم ترمز و کالیبر ترمز چرخ شما میدهد که باید توسط تعمیر کار ماهر مورد ارزیابی قرارگیرد.

جمع بندی

لنت ترمز یکی از اجزای مهم در سیستم ترمز خودرو است. اگر شما به لنت ترمز خودروی خود توجه نداشته باشید بجز خطراتی که برای شما به همراه دارد به سیستم ماشین هم بسیار آسیب وارد میکند. اگر شما بدنبال خرید یک لنت با کیفیت و مقرون به صرفه هستید میتوانید از بخش فروشگاهی سایت ما بازدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *