لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز در انواع خودرو

زمان تعویض لنت ترمز در انواع خودرو

لنت ترمز یکی از اجزای بسیار مهم و حساس در سیستم ترمز خودرو است. امروزه به دلیل حساسیت بالا به قطعه فوق ایمنی با گرید A در استاندارد ماشین نام میبرند. به همین دلیل، با کیفیت بودن و کارایی خوب لنت ترمز، به همراه رانندگی ایمن در شرایط مختلف با حفظ جان سرنشینان خودرو رابطه مستقیم دارد.

آیا تا به حال به این مورد فکر کرده اید که لنت ترمز معیوب میتواند چه خسارات سنگین و گاهی جبران ناپذیری به خودرو شما وارد کند. شاید سوال شما این باشد که آیا زمان تعویض لنت ترمز خودرو فرا رسیده است؟ یا علائم خرابی لنت ترمز چیست؟ و غیره. ما در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ داده ایم.

عملکرد سیستم ترمز ماشین

عدم توجه به هشدار های زمان تعویض لنت ترمز میتواند، یک مشکل بسیار بزرگ باشد. حتی در صورت عدم بروز حادثه، باعث خسارت به اجزای دیگر چرخ و سیستم ترمز خودرو میشود. در سیستم ترمز، لنت ها وظیفه سنگینی بر دوش دارند. وقتی شما پدال ترمز را فشار میدهید لنت به دیسک چرخ و کاسه چرخ کاملا چسبیده و باعث کم کردن سرعت خودرو (شتاب منفی) و در نهایت توقف کامل وسیله نقلیه شما میشود.

در این زمان نیروی حرکتی چرخ ها در اثر اصطکاک لنت با دیسک یا کاسه ترمز به انرژی گرمایی تبدیل و آزاد میشود تا خودرو بایستد. زمان تعویض لنت ترمز در خودرو شما با علائم خاصی بروز میکند و خود را به راحتی نشان میدهد.

مدت استفاده از لنت خودرو

به این سوال نمیتوان هیچ گونه جواب استانداردی داد. اما بسیاری از تولید کنندگان ماشین تخمین میزنند که لنت ترمز میتواند 20 تا 70 هزار کیلومتر دوام داشته باشد. بیشتر دارندگان ماشین لنت ترمز خود را بعد از 40 هزار کیلومتر تعویض میکنند.

طول لنت ترمز شما به موارد بسیاری بستگی دارد که در ادامه به تمامی عوامل آن میپردازیم.

لنت ترمز

ماندگاری لنت بستگی به مدل لنت ترمز شما دارد. لنت ترمز دارای سه مدل زیر است.

 • ترمز ارگانیک
 • ترمز نیمه فلزی
 • ترمز سرامیکی

لنت ترمز ارگانیک

لنت ترمز ارگانیک از موارد مانند:

 • شیشه
 • فیبر
 • کربن
 • لاستیک
 • کولار مخلوط با رزین

ساخته شده است. لنت ترمز ارگانیک معمولا طول عمر کمتر نسبت به دو مدل دیگر دارد.

لنت ترمز نیمه فلزی

از نظر دوام طولانی تر میتوانید انتظار داشته باشید لنت ترمز نیمه فلزی از لنت ترمز ارگانیک بیشتر عمر کند. حدود عمر لنت ترمز نیمه فلزی 50 هزار کیلومتر دوام دارد.

لنت ترمز سرامیکی

از لنت ترمز سرامیکی بیشتر در خودرو های لوکس استفاده میشود که برای ترمز راحت تر منظور شده است. ترمز های سرامیکی کربنی برای استفاده در شرایط با کارایی بالا در نظر گرفته نشده است. ولی طول عمر لنت ترمز سرامیکی حدود 70 هزار کیلومتر دوام دارد.

لنت ترمز

گیربکس خودروی

اگر خودروی شما از گیربکس مناسبی استفاده کند طول عمر لنت ترمز شما را افزایش میدهد. ماشین با گیربکس دستی هنگام کاهش سرعت تنها به لنت ترمز اعتماد نمیکند. فرآیندی به نام ترمز گیری موتور به آنها اجازه تعویض دنده به جای فعال کردن لنت های ترمز و پایین آوردن سرعت به کم شدن اصطکاک لنت ترمز شما کمک میکند.

محیط رانندگی

اگر در محیط بسیار شلوغ یا منطقه ای که پیچ بسیاری داشته باشد رانندگی کنید به دلیل استفاده مکرر از ترمز، لنت ترمز شما فرسوده میشود.

عادت های رانندگی

هنگامی که با سرعت رانندگی میکنید و ناگهان ترمز میزنید ماشین به اصطکاک بسیاری نیاز دارد تا متوقف شود. همین امر باعث سایش بسیار لنت ترمز میشود. اگر شما هنگام رانندگی با سرعت مناسب رانندگی کنید هنگامی که ترمز میکنید، ماشین نیازی به اصطکاک بسیار زیادی ندارد. به دلیل کاهش سایش لنت ترمز میتوان گفت لنت ترمز عمر بیشتری میکند.

علائم هشدار لنت ترمز

اگر لنت ترمز خوردرو شما کم باشد یا فرسوده شود یکسری علایم دارد مانند:

 • سیستم هشدار خودرو
 • شنیدن سر و صدا مکرر
 • کم شدن بیش از حد روغن ترمز
 • بالا آمدن ترمز دستی (بیش از حد عادی)

سیستم هشدار خودرو

در خودروهایی که دارای سیستم هشدار لنت ترمز میباشند خودرو بطور هوشمند کم بودن میزان لنت خودرو شما را تشخیص داده و چراغ هشدار لنت روی صفحه کیلومتر خودرو شما روشن میشود. چراغ هشدار لنت به دلایل مختلفی روشن میشود که البته سرنخ همه آنها در سیستم ترمز خودرو شماست. عمده ترین دلایل روشن شدن چراغ لنت ترمز موارد زیر میباشد:

 • لنت ترمز تمام شده است و زمان تعویض آن فرا رسیده است.
 • سیم لنت ترمز چرخ قطع شده است و سیگنال به ECU  خودرو فرستاده نمیشود.
 • مقدار روغن ترمز در سیستم و مخزن روغن ترمز کم شده است و احتمال نشتی روغن ترمز میباشد.
 • خراب بودن شاسی انتهای تفنگی ترمز دستی و یا بالا بودن ترمز دستی.

شنیدن سر و صدای مکرر

از جمله علائم دیگری که خبر از زمان تعویض لنت ترمز خودرو شما میدهد شنیدن سر و صداهای غیر عادی و سوت کشیدن های مکرر از ناحیه چرخ خودروی شما است. این علامت به شما هشدار میدهد لنت ترمز به پایان خود نزدیک است و اگر لنت ترمز را سریعتر تعویض نکنید باعث آسیب رسیدن به دیسک های چرخ خودرو شما میشود و گاهی مواقع باعث تصادف و خسارت های جانی و مالی فراوان میشود.

اگر در سیستم ترمز برخورد آهن با آهن را داشته باشیم یعنی لنت تمام شده و آهن لنت با دیسک تماس مستقیم دارد و نشان از این دارد که دیسک چرخ شما از حالت صاف و صیقلی خود خارج شده و روی دیسک خط انداخته است خط و خش ایجاد شده روی دیسک باعث میشود زمانی که شما لنت قدیمی را با لنت جدید جایگزین کردید لنت جدید خودرو شما نیز در مدت زمان خیلی کوتاهی به اتمام برسد. و حتی در زمان کارکرد سوت و جیغ بکشد که باعث آزار شما میشود.

بالا آمدن ترمز دستی (بیش از حد عادی)

علامت دیگری گه نشان میدهد زمان تعویض لنت ترمز عقب خودرو میباشد بالا آمدن ترمز دستی بیش از حالت عادی است که این مورد بطور کامل برای راننده قابل احساس میباشد. اگر پس از ریگلاژ این مورد برطرف نشد باید لنت بازدید و در صورت نیاز تعویض شود.

توصیه میشود برای تعمیر و نگهداری بهتر خودرو در زمینه سیستم ترمز بعد از پیمایش هر ۱۰ هزار کیلومتر یا ماهی یک بار سیستم ترمز توسط افراد متخصص مورد بازبینی قرار گیرد. در این سیستم اشکالاتی بروز میکند که تنها با باز کردن اجزا و بررسی دقیق آن قابل تشخیص است.

بالا آمدن ترمز دستی (بیش از حد عادی)

کم شدن بیش از حد روغن ترمز

زمانی که سطح مخزن روغن ترمز خودرو شما بیش از حد معمول پایین برود و در سیستم ترمز خودرو هم هیچگونه نشتی یافت نشود باید میزان لنت ها چک شود. چون جلو رفتن پیستون های ترمز در سیستم ترمز با پر شدن روغن ترمز در پشت پیستون همراه است و این امر باعث پایین رفتن سطح روغن ترمز در مخرن مربوطه خواهد شد.

نکته:

در بازدید از لنت ها دقت کنید که باید سایش لنت های دو طرف دیسک به یک میزان صورت گرفته باشد و اگر لنت یک طرف چرخ شما کاملاً صاف شده باشد و طرف دیگر همان چرخ سالم باقی مانده باشد. خبر از نقص در سیستم ترمز و کالیبر ترمز چرخ شما میدهد که باید توسط تعمیر کار ماهر مورد ارزیابی قرارگیرد.

جمع بندی

لنت ترمز یکی از اجزای مهم در سیستم ترمز خودرو است. اگر شما به لنت ترمز خودروی خود توجه نداشته باشید بجز خطراتی که برای شما به همراه دارد به سیستم ماشین هم بسیار آسیب وارد میکند. اگر شما بدنبال خرید یک لنت با کیفیت و مقرون به صرفه هستید میتوانید از بخش فروشگاهی سایت ما بازدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *