لنت ترمز

مواد اولیه لنت ترمز

مواد اولیه لنت ترمز

تا به حال به این فکر کرده‌اید که برای؛ چه خودرویی چه لنتی با کدام مواد اولیه لنت ترمز مناسب است؟ آیا شما دارنده خودرو اسپرت با سرعتی بالا هستید که، نیاز به لنتی قوی برای ترمز دارد؟ آیا دارنده خودروسنگین هستید و برای خودرو خود؛ به دنبال لنتی قوی برای سیستم ترمز خود هستید؟

در ادامه مقاله به شما انواع لنت ترمز براساس مواد اولیه مناسب برای انواع خودروها رو شرح میدهیم. ادامه مقاله روهمراه ما باشید.

لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز بخشی از کلیدی ازسیستم ترمز است که؛ با روتور تماس پیدا میکند و باعث ایجاد اصطحکاک و فشارمی‌شود. روتور دیسک تخت و براق است که در بعضی از مدل‌ها خودرو می‌توانید ببیند. اصطحکاک و فشاری که به روتور وارد می‌شود باعث؛ کندی و نهایتان توقف خودرو خواهد شد. شاید به خاطرسادگی عمل لنت‌ها باشد که؛ بعضی اوقات نادیده گرفته می‌شوند. ولی لنت‌ها اهمیت بالایی در سیستم ترمز نیزدارند.

شما هردفعه که سرعت کم می‌کنید یا توقف می‌کنید به لنت‌های شما فشارزیادی وارد می‌شود. که به دلیل وزن زیادی است که روی چرخ هاست. گمان کنید که یک دیسک سنگین فلزی رو که؛ باسرعت زیادی در حال چرخ است رو با دست مهار کنید. تصور دیسک رو به آرامی بگیرید تا خودرو توقف کند، کار بی هزینه و مزدی است اما؛ لنت‌ها بدون هیچ منت و گله‌ایی این کار رو انجام میدهد.

انواع لنت براساس مواد اولیه لنت ترمز

در ادامه این مقاله ما شما را با انواع مواد اولیه لنت ترمز شرح میدهیم.

غیر آزبستی(ارگانیک) جزو اولین مواد اولیه لنت ترمز

در زمان قدیم از آزبست به عنوان مواد اولیه لنت ترمز استفاده می‌شده و به خاطر این که لنت‌های در معرض اصطحکاک بالا هستند پس؛ گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند. آزبست گرما را به خوبی پراکنده و جذب می‌کند. اما مشکل از چیست؟

در زمان ترمز گیری آزبست سایده شده و؛ مقدار بالایی غبار نیز تولید میکند. که تنفس این غبار برای سلامتی بدن مناسب نیست و بسیار زیان آورخواهد بود. اما باگذشت زمان لنت‌ها و دیگر اجزا سیستم ترمز با؛ مواد آلی بدون ضرر نیز تولید می‌شوند.

لنت‌های ترمز ارگانیک که غیرآزبستی هم نامیده می‌شوند. از مواد طبیعی غیز از فلز مانند لاسیتک، شیشه، کولار و رزین نیز ساخته می‌شوند. این مواد دمای بالا رو تحمل نموده و کمک می‌کنند که اجزای لنت کولار که، از اجزای مهمی نیز به شمارمیروند بیشتر بهم بچسبند.مواد اولیه لنت ترمز

مزیت این لنت ها

از مزیت این لنت‌ها میتوان به آلودگی کم، تولید آسان این لنت‌ها، نرمی آن‌ها و در نتیجه تولید بسیارکم صدا توسط این لنت‌ها اشاره نمود.

اما از معایب این لنت‌ها نرمی آن هاست که باعث ساییدگی زودتر آنها می‌شود. وقتی هم ساییده شوند گرده بیشتری نیز تولید می‌کنند. با توجه به این موارد این لنت‌ها مناسب دو نوع اتومبیل سنگین و مسابقه ایی نیز نیستند.

و این لنت‌ها در خودروهای کوچک و سبک کار می‌شود. که با این خودروها رانندگی با شتاب بالا صورت نمی‌گیرد. و وزن کم این خودروها باعث شده تا عمل ترمزگیری راحتر، صورت گرفته وترکیب لنت‌های ترمز حفظ شده و درنهایت ایمنی رانندگی بالاتر برود.

لنت های فلزی و نیمه فلزی

لنت‌های فلزی از لنت‌های رایج در خودروها هستند که؛ از تراشه‌ها فلزی و رزین نیز تولید می‌شوند. برخی از مواد اولیه لنت ترمز عبارت‌اند از برنج، فولاد، مس، گرافیت و آهن است. این مواد با هم یک آلیاژ رو شکل می‌دهند و همراه با رزین؛ به یک دیگر می‌چسبند تا تبدیل به لنت شوند. هر تولید کننده برای تولید این لنت‌ها فرمول به خصوص خود داشته و به شدت از آن مراقبت می‌کند.

مزیت‌های این لنت‌ها

دلیل مرسوم بودن این لنت ها این است که عملکرد بالایی داشته، بادوام و ارزان قیمت است و گرمای ناشی از اصطحکاک رو با روتور رو به خوبی منتقل و دفع میکند. تنها ایرادی که این لنت ها دارند این است که کمی سنگین بوده و در خودروهای اسپرت نیز به کار نمی روند و کمی روی مصرف سوخت آن تاثیر منفی(بالاتر نیز) دارند.

این لنت‌های چون از آلیاژ فلزی ساخته شده‌اند هیچ نرمی در آن‌ها نیز وجود نداشته و از باقی لنت‌ها؛ بیشتر باعث خوردنگی روتور خواهند شد. این نکته هم مهم است که لنت‌های فلزی هنگامی که داغ می‌کنند، بهتر کار میکنند و خودروهای دارنده لنت‌های فلزی در روزهای سرد باید، مسافت بیشتری برای ترمزگیری نیز بپیمایند.مواد اولیه لنت ترمز

لنت سرامیکی

این لنت‌ها سبک بوده، دیردچارساییدگی می‌شوند و دارای، قدرت ایجاد اصطکاک بالایی نیزهستند. این لنت‌های مناسب خودروهای اسپرت بوده؛ اما عمده مشکل این نوع لنت قیمت بسیار بالای آن است.

لنت‌های سرامیکی از ماده پرکننده، الیاف سرامیک، موادچسباننده و مقدار کمی نیز ازالیاف مس ساخته شده‌اند. که سرامیک گرما را به خوبی نیز پراکنده و دفع کند. چون این لنت ها بیشتر از سرامیک ساخته میشوند، موجب عملکرد ترمز حتی بعد از ترمزهای پشت سرهم وشدید می‌شود. همین ویژگی و وزن کم آن؛ این نوع لنت‌ها در خودروهای مسابقه‌ایی مورد استفاده قرار بگیرند.

این لنت‌ها با استفاده‌های زیاد ساییده نمی‌شوند و در قیاس با؛ سایر لنت‌ها گرد کمتری نیز تولید می‌کنند. گردی که این لنت‌ها تولید می‌کنند رنگ، روشنی نیز دارند و به چرخ‌ها نخواهند چسبید. اما با همه این خوبی‌ها این لنت‌ها به دلیل قیمت بالایی که دارند در؛ وسایل معمولی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب لنت ترمز مناسب

انتخاب لنت ترمز مناسب بنابه نوع رفتارمصرفکننده، نوع خودرو آن و گونه ایی که آن فرد رانندگی فرق می‌کند. برای انتخاب خرید لنت مناسب شما باید این مقاله رو کامل خوانده باشید و با توجه به؛ نقاط ضعف و قوت انواع لنت و نوع خودرو خود لنت مناسب خود را انتخاب نمایید.

مواد سازنده لنت ترمز به تنهایی عامل بسیار مهمی در انتخاب لنت نبوده. به طور کلی با همه ایراداتی که در، لنت‌های فلزی ونیمه فلزی از مرسوم‌ترین لنت‌های مورد استفاده نیزهستند. لنت‌های سرامیکی بهترین عملکرد رو نسبت به؛ سایر لنت‌ها دارند فارغ از هزنیه‌ایی که دارند و لنت‌های ارگانیک نیز در بسیاری ازعوامل سطح میانه ایی دارد.

شما میتوانید برای سفارش و خرید محصول مورد نظر خود باما در ارتباط باشید.

جمع بندی

با توجه به همه این مواردی که برای شما ذکر شده است. هنگام خرید لنت ترمز شما باید باتوجه به، نوع رانندگی خود، نوع مصرف و… نیز اقدام به خرید نمایید. لنت‌های عالی برای خودروهای کوچک و سبک مناسب است.

لنت‌های فلزی و نیمه فلزی برای استفاده‍‌های درون شهری به کاربرده می‌شود و به خاطر دوام و قیمت مناسب آن بوده. و در نهایت لنت‌های سرامیکی برای استفاده خودروهای اسپرت نیز؛ بسیار گزینه مناسبی بوده به این خاطر که؛ از دوام بسیار بالایی برخوردار است. و از قدرت ترمزگیری خوبی برخوردار است.

شما میتوانید ما را در اینجا دنبال نمایید.

دوستان عزیز خیلی ممنون که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. لطفا نظرها و پیشنهادهای خود را در قسمت کامنت‌ها باما به اشتراک بگذارید.

منبع: صفحات وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *